آشنایی با احکام و مناسک حج (22)

مسائل متفرقه

[235] م: در وقتى که در «مسجدالحرام» یا «مسجدالنبى» نماز جماعت منعقد شد، مؤمنین نباید از آنجا خارج شوند و باید از جماعت تخلف نکنند و با سایر مسلمین به جماعت نماز بخوانند .

[236] م: سجده نمودن بر تمام اقسام سنگ‌ها چه مرمر باشد یا سنگهاى سیاه معدنى یا سنگ گچ و آهک قبل از آن‌که پخته شود جایز است . و سنگ‌هایى که در «مسجدالحرام» از این قبیل است سجده بر آنها اشکال ندارد و همین‌طور در «مسجد رسول‏اللّه(ص)».

[237] م: در «مکه» و «مدینه» در مسافرخانه و هتل نباید نماز را به جماعت بخوانند و مى‏‌‌توانند در جماعت سایر مسلمین در مساجد شرکت کنند و نماز را به جماعت بخوانند.

[238] م: تخییر بین قصر و اتمام در مکه و مدینه اختصاص به مسجدالحرام و مسجدالنبى دارد و در تمام مکه و مدینه جارى نیست بلى اختصاص به مسجد اصلى ندارد و در جاهاى توسعه داده شده مسجد هم جارى است هر چند احتیاط اقتصار بر مسجد اصلى است پس در تمام مسجد فعلى مسافر مى‏‌‌تواند نماز را تمام بخواند همان‌طور که مى‏‌‌تواند شکسته بخواند.

[239] م: در مسجد النبى سجده کردن روى فرش‌هاى مسجد مانع ندارد و مهر گذاشتن جایز نیست، و لازم نیست در جایى که سنگ است نماز بخوانند، و لازم نیست حصیر یا نحو آن با خود ببرند، ولى اگر مراعات کنند که موجب وهن نشود و حصیر براى جانماز با خود داشته باشند و روى آن نماز بخوانند به طورى که متعارف سایر مسلمین است اشکال ندارد، لکن تأکید مى‏‌‌شود از عملى که موجب هتک و انگشت‏نما شدن باشد اجتناب نمایند.

[240] س: کسى‌که نماز را در مسجد‌الحرام به نحو استداره خوانده است، به طورى که رو در روى امام جماعت و یا طرفین او ایستاده بوده است، آیا این نماز احتیاج به اعاده دارد؟

ج: با وضع فعلى نیاز به اعاده ندارد .

ادامه دارد . . .

/ 0 نظر / 37 بازدید