توصیه‌های مهم پزشکی و دارویی به زائران تمتع 94

دارو بدون نسخه پزشکی برای حجاج جرم محسوب می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دکتر سیدعلی مرعشی، رییس مرکز پزشکی حج و زیارت با حضور در برنامه «امشب» سیما، به برخی از مسائل پزشکی مرتبط با تمتع اشاره داشت و گفت: حدود 4 میلیون زائر از کشورهای مختلف با بیماریهای مختلف در کنگره بزرگ حج شرکت می‌‌کنند و با توجه به اینکه فضا در مکه و مدینه محدود است و تماس های افراد با یکدیگر نزدیک، احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

وی ادامه داد: ما به زائران رعایت بهداشت فردی و جمعی در فضای عمومی مکه و مدینه، شستشوی مداوم دست‌ها، استفاده از سجاده شخصی را سفارش می‌‌کنیم که این به سلامت زائران کمک خواهد کرد.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت در ادامه افزود: تیم پزشکی و کادر بیمارستانی در شهرهای مکه و مدینه حضور دارند و همچنین همراه کاروانها پزشک‌هایی در هتل‌ها هستند که زائرانی که بیماری خاص دارند را تحت نظر قرار می‌‌دهند.

داروهای ممنوعه حج

وی در خصوص امکانات پزشکی و پزشکان متخصص در طول این سفر در کشور عربستان گفت: در این سفر پزشکان متخصص ایرانی از قبیل متخصص قلب، زنان و زایمان، اعصاب و روان، ریه، رادیولوژی، سونوگرافی و .... زائران را همراهی می‌‌کنند.

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت افزود: بیمارستانی در عربستان تجهیز کرده‌ایم که مناسب‌‌ترین سرویس درمانی را دارد و در مجموع باید گفت که زائران ایرانی در بین تمامی زائران کشورهای مختلف، بهترین و مجهزترین کادر درمانی را در طول این سفر دارند.

مرعشی خاطرنشان کرد: اولویت اول کادر پزشکی و بهداشتی مرکز پزشکی خدمت به زائران است و در مواقعی که پزشکان وقت آزاد داشته باشند به زیارت می‌‌روند اما گاهی اوقات حجم کار آنقدر سنگین است که ممکن است این افراد 48 ساعت نتوانند به زیارت بروند.

وی در پاسخ به اینکه آیا زائران می‌‌توانند دارو به همراه خود ببرند گفت: امسال مقررات کشور عربستان تغییر کرده و دستورالعمل جدید داده‌‌اند که تمام زائرانی که دارو استفاده می‌‌کنند باید نسخه تایید شده پزشک به همراه داشته باشند بنابراین توصیه أکید داریم که این قانون از سوی زائران رعایت شود که در فرودگاه مدینه و جده دچار مشکل نشوند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت إظهار داشت: زائران برای جلوگیری از گرمازدگی به توصیه‌‌های پزشک کاروان توجه کافی داشته باشند و تا شروع اعمال حج سعی کنند که سلامتی خود را حفظ کرده و کسانی که بیماری خاص دارند با تایید پزشک خود داروهای خود را به همراه داشته باشند.

/ 0 نظر / 60 بازدید