مصاحبه با محقق و تاریخ مکه و مدینه « عاتق بن غیث بلادی »

قبل از ملاقات و مصاحبه، با آثار او چون: «معجم معالم الحجاز»، «معالم مکّة التاریخیة و الأثریة»، «معالم المدینة المنورة»، «معجم قبائل الحجاز»، «الرحلة النجدیة» و «علی طریق الهجرة» آشنا بودیم سراغ خانه اش را گرفتیم و به دیدارش رفتیم.

در کتابخانه شخصی‌‌اش با او دیدار و گفتگو کردیم.

چنانکه حدس می‌‌زدیم، او را خوش برخورد و صمیمی یافتیم.

درباره زندگی خودش و مسائل علمی، تاریخی، جغرافیایی و فکری با او به گفتگو نشستیم که اینک حاصل آن را پیش روی خود دارید:


میقات: استاد! خواهشمندیم در آغاز این مصاحبه مقداری درباره زندگی و تلاشهای علمی و انگیزه شما ازتألیف کتب برای ما صحبت بفرمایید.

عاتق: بسم الله الرّحمن الرّحیم، با درود بر پیامبر خدا و خاندان و یاران او.

فکر نمی‌‌کردم برادران برای مصاحبه به اینجا می‌‌آیند، ولی خوب، چه فرقی می‌‌کند.

در هرحال، برادران، میهمان هستند.

خوش آمدید.

اگر می‌‌خواهید درباره زندگی خودم توضیح بدهم؛ باید بگویم که من در صحرا متولد شدم - امیدوارم که لهجه مرا به خوبی درک کنید - سپس به مکّه آمدم، و در مدارس شهر مکّه درس خواندم، البته بیشتر تحصیلات من در مسجدالحرام بود.

من تحصیلات رسمی دانشگاهی و مانند آن ندارم، زیرا به نظر من آموزش و پرورش رسمی کمتر انسان را به درجات عالی و علمی می‌‌رساند، و بیشتر برای مدرک، به سوی آن روی می‌‌آورند.

من پس از هشت سال تحصیل، به استخدام ارتش درآمدم.

در خدمت نظامی، ترفیع درجه پیدا کردم و افسر شدم و تا درجه سرگردی پیش رفتم.

در این مدّت، تحصیلات جنبی هم داشتم.

زبان انگلیسی، روزنامه نگاری و مسائل دیگر را نیز فراگرفتم، و به کار تألیف پرداختم.

از جمله کتاب «معجم معالم الحجاز» را در این دوره نوشتم و در همین دوران بود که دریافتم خدمت نظامی با کار فکری و نویسندگی سازگار نیست.

چرا که هر یک جداگانه، به وقت فراوانی احتیاج دارند.

ناگزیر شدم از یکی چشم پوشی کنم.

به جهت شدت علاقه ای که به کار علمی و فکری داشتم کنار گذاشتن آن برایم ممکن نبود، لذا کار نظامی را رها کردم و استعفا دادم و یک سره به کار فکری پرداختم.

این حادثه تا آنجا که به خاطر دارم، در سال 1398 هجری روی داد (یعنی 14 سال پیش).

سخن کوتاه، اینکه نخستین کتابی که بدان پرداختم «معجم معالم الحجاز» بود، که چند سال، وقت برای آن صرف کردم.

این کتاب چنانکه می‌‌دانید، 10 جلد است.

پس از آن دست به کار تألیف «معجم قبائل الحجاز» شدم، و به دنبال آن «معجم المعالم الجغرافیة فی السیرة النبویة» و بعد «علی طریق الهجرة» و «نسب حرب»(1) را نوشتم و سپس چهار یا پنج سفرنامه (الرحلة) را تألیف کردم.

اکنون 22 عنوان کتاب از من چاپ شده است، و این گذشته از صدها مقاله در مجلات است که آنها را به حساب نیاوردم.

 

میقات: جناب استاد! کتابهائی را که تألیف می‌‌کنید، از روی مشاهدات خودتان است یا مطالب آنها را از کتابهای دیگر استفاده می‌‌کنید؟ و یا هر دو؟

عاتق: من قبل از هر چیز به مطالعه میدانی اعتماد می‌‌کنم و مطالعه میدانی باید پیرو مدارک تاریخی باشد؛ مثلاً وقتی که می‌‌خواهم درباره شهر «رابغ» چیزی بنویسم، ابتدا به بازدید از آن شهر پرداخته، حدود و مرزهای آن را معین می‌‌کنم و مطالب خود را آماده می‌‌سازم و سپس برمی گردم و تاریخ مدینه و وضع فعلی و مؤسس آن و تاریخ بنیان آن را می‌‌نویسم.

 

میقات: شما در شبانه روز چند ساعت مطالعه می‌‌کنید؟

عاتق: در آغاز کار، من استراحت نمی‌‌شناختم و در شبانه روز چهار ساعت می‌‌خوابیدم ولی اکنون، وضعم فرق کرده است.

خداوند متعال می‌‌فرماید: «و خلقکم أطواراً»، علما درباره این آیه تفسیرهایی دارند، من با علما مخالفت نمی‌‌کنم ولی پیش خودم نیز تفسیری برای آن دارم.

انسان وقتی به دنیا می‌‌آید، کوچک است، فقط گریه و فریاد می‌‌کند.

کمی بزرگتر می‌‌شود، در فکر خوردن و خوابیدن است، به سن و سال جوانی که می‌‌رسد، اگر او را به کار وادار کنی، ناراحت می‌‌شود، وقتی ازدواج می‌‌کند، سخت به کار می‌‌پردازد، بعد دوباره ضعیف و ضعیف تر می‌‌شود.

من نیز چنین هستم.

 

میقات: شما از تحقیقات خاورشناسان هم استفاده می‌‌کنید؟

عاتق: نه، من کاملاً اهداف و روش آنها را می‌‌دانم. حتّی از خوبان آنها هم استفاده نمی‌‌کنم!

آنها می‌‌خواهند درباره تاریخ زندگی و شخصیت پیامبر، شک و تردید ایجاد کنند؛ مثلاً می‌‌گویند: «نمی دانیم پیامبر دقیقاً چهل سال قبل از بعثت متولد شده یا کمتر؟!» یعنی نمی‌‌دانیم هنگام بعثت چهل سال تمام داشته یا نه؟ و نمی‌‌دانیم در عام الفیل به دنیا آمده یا نه؟ و ... آنها با این کار می‌‌خواهند بگویند: «سیره چیز یقین آوری نیست!، پس بهتر است قرآن را بخوانیم که یقیناً از جانب خداست».

مرحله بعدی کار آنها این است که نسبت به قرآن در ذهنها تردید و سؤال ایجاد کنند که: مگر قرآن، «محکم و متشابه» و «ناسخ و منسوخ» ندارد؟ چه می‌‌دانید این آیه یا آن آیه نسخ نشده است؟! و ... خداوند در قرآن می‌‌فرماید: «لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم».

«یهودان و مسیحیان از تو راضی نمی‌‌شوند، مگر به دین آنها در آیی».

آنها به ما می‌‌گویند: از تاریخ میلادی استفاده کنید، غربیها، تاریخ هجری را نمی‌‌فهمند.

نفت ما را می‌‌خواهند، ثروتهای ما را می‌‌خواهند، و لیکن تاریخ و فرهنگ ما را نمی‌‌خواهند! بنابراین ما هم تاریخ میلادی را کنار می‌‌گذاریم و از تاریخ هجری استفاده می‌‌کنیم.

بگذار تا آنها بیایند و یاد بگیرند، همان طور که ما از آنها یاد گرفتیم.

البته برخی از مسلمانان حاضر نیستند اینگونه عمل کنند، حتی گاه، همین گمراهان غیر مسلمان، از آنها منصف ترند!

 

میقات: جناب استاد! لطفاً بفرمائید مرزهای مِنی در زمان پیامبر(ص) تا کجا بوده و در زمان خلفا چگونه بوده، و آیا کشتارگاههای کنونی، در داخل مِنی است یا خارج از آن؟

عاتق: برای جواب به این سؤال باید در دو بخش سخن بگویم:

1- مرزهای مِنی: مرزهای کنونی منی، همان مرزهایی است که پیامبر(ص) تعیین فرموده و از مشرق، وادی محسّر و همین رودخانه کنونی است و مرز غربی آن جمره عقبه (جمره بزرگتر) است.

البته برخی از مردم می‌‌گویند که بعد از جمره است، ولی این دیگر واضح است.

و از چپ و راست آن، دو کوه (قلّه دو کوه) مرز آن است.

اکنون قله های این دو کوه را صاف کرده و روی آنها ساختمانهایی ساخته اند.

کشتارگاه را من قبلاً ندیده ام که کجا بوده، ولی اکنون در جایی به نام «مُعتصم» قرار دارد که نمی‌‌توان آن را داخل منی دانست، و بیرون از مِنی است ولی در مذهب ما (مذهب اهل سنت) اینجا نیز ذبح و قربانی جایز است، همانگونه که در تمام درّه های مکه، قربانی جایز است، و ما در این باره حدیثی داریم که: «شعاب مکّة کلّها مذبح»، یعنی حتی اگر در اجابة یا دور العمرة قربانی کنی مجزی است.

ولی برخی از مذاهب آن را جایز نمی‌‌دانند.

 

میقات: جناب استاد! محسّر در لغت به چه معنا است؟ آیا به معنای خسته کردن است؟ و محسِّر یعنی خسته کننده؟

عاتق: نمی‌‌دانم، آنجا درّهایی واقع است که «دره آتش» می‌‌نامند.

و این از زمانی بوده است که ابرهه سپاه خود را به اینجا فرستاد و آنان با خود فیل آورده بودند که پرندگان ابابیل این لشکریان خدا در محسّر - پشت منی - آنان را نابود کردند، و ممکن است محسّر به این معنا باشد که خداوند نیروی مهاجم را نابود کرد و از پا درآورد.

 

میقات: خداوند در قرآن می‌‌فرماید: «ینقلب الیک البصر خاسئاً و هو حسیر»(2)؛ در اینجا «حسیر» به معنای «خسته» می‌‌باشد، شاید این معنی در عربی باستان وجود داشته است؟

عاتق: بلی در عربی هم تغییراتی حاصل شده است.

 

میقات: مرزها و حدود وادی محسّر معلوم است؟

عاتق: بله، روشن است، تابلو هم دارد.

پایان آن، آغاز مزدلفه است، و برای آن در آنجا یک تابلو گذاشته اند که نوشته «بدایة منی» «آغاز منی» و این وادی (مُحَسّر) میان منی و مزدلفه جای دارد، و در آن یک کشتارگاه است به نام «وادی الصیغر» (آبراه سیل).

قرآن به زبان عرب نازل شده است و عرب، به آبراه، «وادی» نمی‌‌گویند، مگر اینکه پیج و تاب داشته باشد، و وادی محسّر اینگونه است؛ یعنی به راست و چپ و به سمت عزیزیه می‌‌پیچد.

وادی محسّر از مزدلفه آغاز و تانزدیکیهای صحرای عرفه امتداد می‌‌یابد.

 

میقات: به عرفه نمی‌‌رسد؟

عاتق: نه، نمی‌‌رسد، بلکه به جایی می‌‌رسد که عرفه نیست ولی داخل «حرم» است.

میان منطقه و وادی عرفه، حلّ است، و حلّ عرفه نیست.

اوّل می‌‌آییم به منی، سپس به وادی محسّر و آنگاه به مزدلفه می‌‌رسیم که دو کوه کوچک دارد ولی جزء عرفه نیست و بعد منطقه ای است که نه عرفه است و نه حرم، بلکه «وادی عرفه» نام دارد و این وادی، مرز میان حرم و عرفه است و عرفه - که نمی‌‌توان گیاه آن را کند - جزئی از حرم است.

 

میقات: آیا «عربِ پیش از جُرهُم» به زیارت مکه و خانه خدا می‌‌آمدند، و اگر می‌‌آمدند و زیارت آنها به چه معنی بود؟ می‌‌گویند که شعار آنان چنین بوده است: «لَبَّیکَ لا شریکَ لَکَ، اِلا شَریکاً هَوَ لَکَ، تَملِکُهُ وَ ما مَلَکَ».

عاتق: جرهم، پیش از اسماعیل نیز در کنار «خانه» زندگی می‌‌کرده است.

 

میقات: بلی، ولی آیا پیش از ابراهیم نیز حج می‌‌گزاردند؟

عاتق: روایتی هست که وقتی آنان دچار خشکسالی شدند، شخصی را فرستادند تا در حرم برای آنان دعای باران بخواند.

من درباره قبایل حجاز کتابی نوشته ام و در همه منابع دیدم که جرهم پیش از ابراهیم هم به حج کعبه می‌‌آمدند، در هنگام خشکسالی نماینده خود را فرستادند تا در کنار کعبه برای آمدن باران دعا کند، ولی او وقتی به مکّه آمد، آنها را فراموش کرد و به میگساری پرداخت.

در این هنگام «غَرَنَة» یکی از خوانندگان مکّه نزد او آمد و اشعاری می‌‌خواند که این مصرع از آن است: ألا یا قَیْلُ وَیْلَکَ قُم فَهَیْنِمْ»(3). سپس او برخاست و دعا کرد و خدا برای آنها ابر سیاهی فرستاد، که در آن باران بود(4) البته ما نمی‌‌دانیم که آیا آنان نیز اعمال حج را همانند ما انجام می‌‌دادند یا نه.

حج به معنای قصدکردن و آمدن به سوی خانه و دعا کردن در خانه، از شواهد تاریخی، ثابت شده است.

 

میقات: «شعب علی» که در زمان ما موجود است، در زمان پیامبر هم بوده است؟

عاتق: بلی، همین شعب بوده است و باید بگویم که محل تولد علی بن ابی طالب در این درّه نیست.

 

میقات: پس این شعب اَبی طالب که مقبره هایی در آنجا هست، همان شعبی است که پیامبر و بنی هاشم در آن محاصره شدند؟

عاتق: نه، این دو موضوع با هم اشتباه شده است، دره ای که بنی هاشم را در آن محاصره کردند، در کنار مسجدالحرام است.

در دوره بنی امیه مردی به نام ابو یوسف این دره را خرید و به نام او درّه ابو یوسف (شعب ابویوسف) نامیده شد.

سپس در دوره فاطمیان، آن را «شِعْب علی» نامیدند، برخی عقیده دارند که زادگاه علی ابن ابی طالب، در این دره است، لیکن این درست نیست(5)، و دره ای که در آن قبرستان قرار

/ 1 نظر / 18 بازدید
آئین وب

آئین وب - طراحی حرفه ای وب سایت ، بهینه سازی سایت امکانات پکیج پایه طراحی سایت : - یک دامنه دات کام یا دات آی آر ( به انتخاب مشتری ) - 500 مگابایت فضا (هاست) به بهترین کیفیت ( با امکان ارتقا در آینده ) - گرافیک و قالب اختصاصی - طراحی گرافیکی هدر سایت - ورود محتوای اولیه مورد نیاز - دارای بخش مدیریت کاملا فارسی - ایجاد صفحات مختلف برای سایت به صورت نامحدود - ایجاد محتوا محتلف مانند : اخبار ، مقالات ، محصولات و خدمات به صورت نامحدود - ایجاد گالری تصاویر - اسلایدر یا نمایشگر تصاویر حرفه ای در صفحه نخست - خبرنامه ایمیلی و پیامکی - فرم مشاوره آنلاین - سیستم پشتیبانی آنلاین - فرم پیشرفته تماس با ما + امکانات ویژه - فرم سفارش محصولات و خدمات - فرم سفارش محصولات و خدمات همراه با پرداخت آنلاین - پرداخت آنلاین ساده - خبرنامه پیامک همراه با سامانه پیامک - عضویت کاربران با توجه به اینکه شرکت آئین وب کلیه خدمات و منابع نرم افزاری ، سخت افزاری و نیروی انسانی مورد نیاز برای برنامه نویسی و طراحی وب را دارا می باشد هزینه تمام شده یک سایت حرفه ای با خدمات پس از فروش از شرکت های مشابه مناسب تر می باشد . همچنین درصورت ت