علت تحریم و تعیین حدود حرم

قال رسول الله(ص): «إنّ الله سبحانه حرّم مکة و لم یحرمها الناس ولا یحل لمن کان یؤمن بالله و الیوم الآخر ان یسفک بها دماء ولا یعضد بها شجراً.» در قرآن کریم سوره آل عمران آیه 90 نیز به مسأله تحریم مکه اشاره شده است; «وَمَنْ دَخَلَهُ کَانَ آمِناً.»

روایتى در علت تعیین حدودِ حرم و علت تحریم آن مى‌‌گوید:

وقتى آدم و حوا از بهشت فرود آمدند، بر صفا و مروه نشستند و خداوند اعمال حج را به آنان آموخت، خیمه‌‌اى برپا شد که ستونهاى آن از چوب درخت بهشتى به رنگ قرمز بود و نور آن به کوههاى مکه و اطراف مى‌‌تابید و لذا تا مسافتى که نور این ستونها مى‌رسید از هر سمت آن را حرم قرار دادند.

حضرت ابراهیم(ع) بنابر آنچه که جبرئیل(ع) به او تعلیم داده بود، علایمى را در حد و مرز حرم مکه نصب کرد.

منابع تاریخى و مورخان شش سمت محدوده حرم را بدین گونه معرفى کرده‌‌اند:

1 ـ سمت طائف؛ از راه عرفات در میان «نمره» در عرفات است که فاصله آن را هیجده مایل و یا بعضى یازده مایل با مکه دانسته‌‌اند.

2 ـ سمت عراق؛ در یازده کیلومترى

3 ـ جعرانه؛ در چهارده کیلومتری

4 ـ تنعیم؛ در شش کیلومترى مکه از راه مدینه

5 ـ حدیبیه؛ در پانزده کیلومترى مکه در سمت جده

6 ـ اضاة لِبْن؛ در سمت یمن و ده کیلومترى مکه

 

حدود شرعی مکه و حرم

کسانى که قصد ورود به مکه معظمه و بیت الله الحرام را دارند؛ چه ساکن و چه مسافر، حق داخل شدن در این شهر را بدون بستن احرام ندارند.

مکانى که حاجیان در آن مُحرم مى‌‌شوند را «میقات» گویند.

در اطراف مکه شش میقات در نقاط مختلف قرار دارد که هر یک در مسیر حجاج مناطق مختلف اسلامى واقع شده‌‌اند.

این میقاتها عبارتند از:

1- مسجد شجره یا ذوحلیفه(آبار على)؛ این مسجد در هشت کیلومترى غرب شهر مدینه قرار دارد و میقات کسانى است که از مدینه به مکه مى‌‌روند. پیامبر اکرم(ص) در چهار سفر حج خود، در این میقات محرم شدند.

2- جُحفه؛ در 156 کیلومترى شمال غربى مکه واقع شده و میقات اهل شام و سرزمینهى دیگرى است که از این مسیر وارد مکه مى‌‌شوند. امروزه کسانى که از جده به مکه مى‌‌آیند، در این مکان محرم مى‌‌شود. منطقه غدیر خم در نزدیکى این مکان قرار دارد.

3- وادى عقیق؛ در 94 کیلومترى شمال شرقى مکه بوده ومیقات کسانى است که از راه عراق و نجد به مکه مى‌‌روند.

4- قرنُ المنازل؛ در جنوب شرقى مکه و در 94 کیلومترى آن قرار دارد. این میقات، مخصوص کسانى است که از طائف (جنوب مکه) وارد مى‌‌شوند.

5- یَلَمْلَمْ؛ نام کوهى است از کوههاى تهامه که در 84 کیلومترى جنوب شرقى مکه واقع است و میقات کسانى است که از یمن (جنوب شبه جزیره) وارد این شهر مى‌‌شوند.

 

6- فخّ؛ سرزمین شهدى واقعه خونین فخ در 6 کیلومترى مکه ششمین میقات حاجیان است. در این مکان در دوره خلفى عباسى، بسیارى از نوادگان ائمه شیعه و سادات که علیه ظلم و جور خلفا دست به قیام زده بودند به خاک و خون کشیده شدند.

منبع: نیم نگاهی به حج(اصغر قائدان)

/ 0 نظر / 39 بازدید