آشنایی با احکام و مناسک حج (14)

تقصیر و بعض احکام آن

[144] م: واجب است بعد از آن‌که سعى کرد تقصیر کند، یعنى قدرى از ناخن ‌ها یا قدرى از موى سر یا شارب یا ریش را بزند. و بهتر آن است که اکتفا به زدن ناخن نکند ، و از موى قدرى بزند، بلکه موافق احتیاط است، و تراشیدن سر در تقصیر کفایت نمى‏‌‌کند بلکه حرام است .

[145] م: اگر تقصیر را فراموش کند تا وقتى که احرام حج را ببندد عمره‏ اش صحیح است و مستحب است فدیه یک گوسفند و احتیاط آن است که فدیه بدهد.

[146] م: بعد از آن‌که شخص محرم تقصیر کرد حلال مى‏‌‌شود بر او به ‌غیر از تراشیدن سر هرچه حرام شده بود بر او به ‌واسطه احرام، حتى نزدیکى با زن.

[147] م: در عمره تمتع طواف نساء واجب نیست و اگر بخواهد احتیاط کند طواف و نماز آن را رجاءاً  به‌جا آورد.

[148] م: بعد از انجام عمره تمتع و قبل از حج تمتع نباید عمره مفرده به ‌جا آورده شود و اگر به‌جا آوردند صحت عمره مفرده محل اشکال است ولى براى عمره و حج تمتع اشکالى ایجاد نمى‏‌‌شود.

احرام حج

[149] م: واجب است بر مکلف که بعد از تمام شدن اعمال عمره، احرام ببندد براى حج تمتع.

[150] م: وقت احرام موسّع است، و تا وقتى که بتواند بعد از احرام به وقوف اختیارى عرفه برسد مى‏‌‌تواند تأخیر بیندازد و از آن وقت نمى‏‌‌تواند عقب بیندازد .

[151] م: محل احرام حج، شهر مکه است هر موضع که باشد، گرچه در محله‏ هاى تازه ‏ساز، ولى مستحب است در مقام ابراهیم یا حجر اسماعیل واقع شود.

ادامه دارد . . .

/ 1 نظر / 12 بازدید
سایت ساز

با سلام، آیا می خواهید دارای سایت مستقل و حرفه ای شوید؟ آیا می خواهید زحماتی که برای وبلاگ خود می کشید از بین نرود و به نفع صاحبان سایت های ایجاد وبلاگ نشود و برای خودتان بماند؟ آیا می خواهید از دنیای مبتدی وبلاگ خارج شده و به دنیای حرفه ای سایت واردشوید و با گسترش سایتتان از آن کسب درآمد کنید؟ آیا می خواهید بدون داشتن دانش برنامه نویسی و دانش راه اندازی هاست وارد دنیای حرفه ای سایت شود؟ آیا می خواهید با کمترین هزینه ممکن دارای یک هاست یک دامنه رایگان و قالب حرفه ای و مدرن سایت شوید؟ آیا قیمت های سرسام آور سایت های ایجاد هاست از ورود شما به دنیای حرفه ای سایت جلوگیری کرده است؟ آیا می خواهید فقط با قیمت 7000 تومان همه امکانات بالا را یک جا دریافت نمایید؟ آیا میدانید که این امکانات نیاز به تمدید ماهانه یا سالانه ندارند و شما فقط با یک بار خرید ، سایت را برای همیشه از آن خود می کنید؟ آیا میدانید تمام کار های راه اندازی سایت ازجمله راه اندازی هاست و نصب مدیریت محتوای جوملا و قالب های آن توسط شرکت سایت ساز انجام می گیرد و شما فقط سایت خود را طراحی ومدیریت می کنید؟ برای دریافت سایت و کسب اطلاعات بیشتر، به ما مراج