شهادت امام کاظم(ع) تسلیت باد

شیعه و دوست واقعی اهلبیت(ع) کیست؟

شخصى به نام مرازم گوید: روزى جهت زیارت و ملاقات امام کاظم(علیه‌السلام) به سوى مدینه طیبه حرکت کردم و در خانه‌اى منزل گرفتم. در این میان چشمم به زنى افتاد که مرا جلب توجّه نمود. خواستم با او رابطه زناشوئى برقرار کنم؛ ولى او نپذیرفت که با من ازدواج نماید.

سپس به دنبال کار خویش رفتم. چون شب فرا رسید به مسافرخانه بازگشتم و دقّ الباب کردم. پس از لحظه‌اى همان زن درب را گشود و من سریع دست خود را بر سینه‌اش نهادم؛ ولى او با سرعت از من دور شد.

فرداى آن شب، وقتی بر مولایم امام کاظم(ع) وارد شدم، حضرت فرمود: اى مرازم! کسى که در خلوت، خلافى مرتکب شود و تقواى الهى نداشته باشد، شیعه و دوست ما نیست.

(بصائرالدّرجات 5: 67)

 

سفارش و نصیحت امام(ع) به پیروانشان

یونس بن عبدالرّحمان -که یکى از یاران صدیق و از وکلاى امام صادق، امام کاظم و امام رضا(علیهم السلام) بود- روزى به مجلس پُر فیض حضرت ابوالحسن، امام موسى بن جعفر(ع) وارد شد.

امام(ع) پس از مذاکراتى، ضمن موعظه هائى گوناگون به او فرمود:

«اى یونس! با مردم مدارا کن؛ و با هر کس به اندازه معرفت و شعورش صحبت کن».

یونس اظهار داشت: اى مولایم! مردم مرا به عنوان بى دین و زندیق خطاب مى‌کنند.

امام(ع) فرمود: گفتار مردم نباید در روحیه و افکار تو تأثیر بگذارد، چنانچه در دستان تو جواهرات باشد و مردم بگویند که سنگریزه است؛ یا آن که در دست هایت سنگریزه باشد و بگویند که جواهرات در دست دارد، این گفتار هیچگونه سود و یا زیانى براى تو نخواهد داشت.

(بحارالأنوار 2: 66)

/ 0 نظر / 22 بازدید