روز جهانى قدس‏(آخرین جمعه ماه مبارک رمضان)

 قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمین اصلى و وطن میلیونها آواره مسلمان فلسطینى است که استکبار جهانى توسط صهیونیسم جنایتکار، از سال 1948 آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهاى اشغالگر قدس قرار داد.

این توطئه از همان اولین سالهاى اجرا، با مقاومت مردم مسلمان فلسطین و اعتراض مسلمانان و انسانهاى آزاده و بیدار دل جهان مواجه شد و به شکل مبارزات پیگیر و سیاسى- نظامى، چهره خود را نشان داد. ملّت بزرگوار و مسلمان ایران نیز پس از پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى، مسأله آزادسازى فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمانهایش قرار داده و همه ساله روز قدس را به فریاد کشیدن بر سر ستمکاران تاریخ تبدیل کرده است.

نجات قدس، آرمان امام راحل‏

چنانکه مى‏دانیم مسأله فلسطین در روح و جان امام خمینى(قدس سره) جاى‏ گرفته بود و ایشان در مواضع و سخنان، با قدرت از آن یاد مى‏کردند.

امام، امّت اسلامى را به تحریم اسرائیل و تشدید محاصره و افزایش مقابله با آن تا آزادى سرزمینهاى اشغالى از چنگ صهیونیستها، دعوت کردند. همین امر یکى از علل دشمنى استعمار و صهیونیسم جهانى با ایشان بود و نخستین مسأله اسلامى که پیش از انقلاب بارها و بارها توجه و اهتمام امام را به خود جلب کرد قضیّه اشغال سرزمین بیت‏المقدّس بود، که در این زمینه امام در پیامهاى مکرّر خویش، افکار عمومى مسلمانان را متوجّه این جنایت مى‏نمودند.

پس از پیروزى انقلاب اسلامى، امام امّت(قدس سره) در اوّلین فرصت روزى را براى نجات قدس از چنگال صهیونیستهاى جنایتکار، به عنوان روز قدس تعیین نمودند و در بخشى از پیامى که به همین مناسبت صادر نمودند، فرمودند:

 «من در طى سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون، این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینى شدّت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودى مبارزان فلسطینى پیاپى خانه و کاشانه ایشان را بمباران مى‏کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامى مى‏خواهم که براى کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند؛ و جمیع مسلمانان را دعوت مى‏کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و مى‏تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین‏المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند.»

و به این سان پیام پیامبر گونه امام راحلمان، نور امید به دل مظلومان فلسطینى تاباند و میلیونها انسان آزاده و مبارز را براى مقابله عملى با توطئه‏هاى رژیم اشغالگر قدس و آمریکاى جهانخوار مصمّم‏تر و استوارتر کرد.

پیام امام خمینى(قدس سره) نقطه عطفى در تاریخ مبارزات ملّت فلسطین شد و مسلمانان جهان رابراى مقابله با جنایت‏پیشگان تاریخ، به یکپارچگى و وحدت کلمه دعوت کرد.

امام خمینى(قدس سره) با اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان «روز قدس» بر مبارزه پایان ناپذیر مستضعفین با جهانخواران ظالم تأکید کردند و فرمودند:

 «روز قدس روز جهانى است، روزى نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است.»

 

(منبع: برگرفته از کتاب یاد ایام، ج 29)

/ 0 نظر / 48 بازدید