کسانی که قصد تشرف به عمره دارند حتما بخوانند

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به مدینه منوره، حجت‌الاسلام موسی قربانی که این روزها در سرزمین وحی حضور دارد به مسافران سرزمین وحی توصیه‌های ارائه کرد و از آن‌ها خواست حتما قبل از تشرف به عمره این مطالب را بخوانند.

با توجه به تعمیرات خانه خدا و کوتاه شدن زمان عمره مناسب است زائران خانه خدا بمنظور استفاده بهتر از این سفر معنوی با اطلاعات کافی پا به سرزمین وحی بگذارند.

اینجانب از یک ماه گذشته که کنار خانه خدا هستم و با توجه به إشرافی که از قبل داشته ام اطلاعات جامعی از زمان مناسبِ حضور در حرم، وقت مناسب انجام اعمالِ عمره، مکان مناسب نماز در حرم، محل مناسب ورود و… جمع آوری کرده ام که دانستن آن برای کسانی که قصد حد اکثر استفاده از این سفر معنوی دارند مفید است.

با توجه به حضور و مسئولیّت حقیر در بعثه رهبری در مکّه شاهد برخی اعتراضات بودم که دقیقا ناشی از مسائلی است که به آن اشاره کردم و پیرامون آن توضیح خواهم داد، حتّی یکی از زائرین که سنّ زیادی نیز نداشت به شدّت اعتراض داشت و می‌گفت باید بطور دقیق اطلاع رسانی می کردند و اگر از تعمیرات مسجد الحرام اطلاع می‌داشت به عمره نمی آمد.

آنچه از زائرین معترض در خصوص طولانی بودن مسیر پیاده روی از ایستگاه اتوبوس تا مسجد الحرام شنیدم و آنچه در مورد زائرینِ مسّن یا مریض و به عبارت دیگر ویلچری و به تعبیر فقهاء «معذورین» دیده ام اینجانب را وادار به توضیح در موارد زیر کرد:

 

زمان مناسب انجام اعمال عمره

در حال حاضر تقریبا تمام کاروانها ساعت ۱۹ از مسجد شجره به طرف مکه حرکت میکنند و بطور متوسط پنج ساعت راه تا مکه دارند ولی گاهی به دلائل مختلف بیشتر در راه هستند تقریبا از ساعت یک بعد از نصف شب اطراف خانه کعبه شلوغ است، ولی در عین حال بهترین وقت برای طواف و اعمال عمره از ساعت یک بعد از نصف شب تا ساعت پنج صبح است.

در صورتی می‌توان در این ساعات اعمال را به پایان رساند که قبل از ساعت دو به مسجد الحرام برسند و گرنه چون یک ساعت قبل از نماز صبح (ساعت ۵) صفوف نماز بسته می شود طواف و مخصوصا نماز طواف با مشکل مواجه میشود، لذا اگر به هر دلیل قبل از ساعت ۲ موفق به رفتن به حرم نشوند بهتر است شب را استراحت کرده و بعد از نماز صبح عازم حرم شوند.

 

طواف معذورین در طبقه فوقانی سازه جدید

برخی از فقهاء مثل آیه الله سیستانی و مقام معظم رهبری طواف از طبقه فوقانی را کافی نمیدانند، ولی برخی مراجع مثل آیه الله مکارم طواف و نماز از طبقه فوقانی سازه جدید را کافی میداند.

این مطلب باید مورد توجّه کسانی که با ویلچر طواف می‌کنند باشد چون مأمورین از تردد ویلچر در قسمت همکف مسجدالحرام ممانعت میکنند و نکته مهم این است که چون اکثر علما سعی از طبقه فوقانی صفا و مروه را جایز نمی‌دانند این افراد پاید پس از انجام طواف به طبقه همکف صفا و مروه بیایند که متأسفانه تا کنون افراد زیادی از طبقه فوقانی صفا رفته اند و مجبور به تکرار اعمال خود شده اند.

 

زمان مناسب برای حضور در مسجدالحرام

بهترین زمان مناسب برای حضور در مسجدالحرام وقت نماز است که از فیض نماز جماعت نیز بهره برده شود وبرای این امر لازم است قبل از ساعت پنج صبح، دوازده ظهر و پنج عصر در مسجد حضور پیدا کنند تا بتوانند از فیض انتظار نماز و جماعت برخوردار شوند متأسفانه برخی هموطنان ساعت ۱۰ شب به حرم رفته واز این فیوضات محروم می‌شوند.

 

محل ایستادن امام جماعت مسجد الحرام

امام جماعت مسجدالحرام؛ نماز صبح و مغرب و عشاء را در خلف مقام ابراهیم می‌ایستد

و نماز عصر بین خانه خدا و مقام ابراهیم در سایة خانه خدا می‌ایستد

ولی نماز ظهر را مقابل حجر الاسود زیر قسمت مسقف اقامه می‌نماید که در نماز ظهر، ایستادن در قسمت همکف و بدون سقف اطراف خانه کعبه جلوتر از امام جماعت است و نماز گزاران باید به این نکته توجّه کنند.

 

محل نماز جماعت بانوان در مسجد الحرام

متأسفانه هنگام نماز، بانوان را از قسمت غیر مسقف مسجد الحرام بیرون می‌کنند. لذا باید به قسمت زیرزمینی یا طبقات مختلف قسمتهای مسقف مسجد بروند و چون بیش از حدَ شلوغ می‌شود لازم است زودتر به محلَ هایِ فوق بروند تا جای مناسب برای نماز را انتخاب کنند.

 

سجده بر فرش در مسجدالحرام

بر خلاف مسجدالنبی، در مسجدالحرام قسمتهای سنگ فرش و بدون فرش فراوان است. لذا نمازگزاران باید توجّه کنند که در قسمتی به نماز بایستند که امکان سجده بر سنگ وجود داشته باشد و در مسجدالحرام سجده بر فرش حتما مشکل شرعی دارد. ولی در مدینه این امکان کمتر است و گاهی به جهت ناچاری سجده بر فرش بدون اشکال است.

 

نماز قصر یا اتمام در مکه و مدینه

اصل در نماز مسافر، شکسته خواندن نماز است، ولی برخی از فقهاء در حرمین شریفین و مکه و مدینه به نمازگزار اختیار کامل خواندن نماز را می‌دهند و با توجه به اختلاف فتاوائی که وجود دارد، پیشنهاد می شود زائرین در حرمین خصوصا هنگام جماعت، نماز را تمام و در غیر حرمین نماز را شکسته بخوانند و این موضوع بجز آیت الله شبیری زنجانی که حتّی در حرمین هم نماز را شکسته می‌دانند با فتاویِ اکثریت قریب به اتفاق فقهاء مطابقت دارد.

 

زیارت دوره در مکه روزهای اول ماه

با توجه به اینکه عمره در هر ماه قمری مستحب است چنانچه افرادی روزهای آخر ماه اعمال عمره را انجام داده باشند و بخواهند روزهای اول ماه بعدی زیارت دوره را انجام دهند، چون باید از شهر مکه و حرم خارج شوند باید حتما با احرام باز گردند و نمی‌توانند بدون احرام وارد مکه شوند لذا لازم است این افراد آن قسمت از زیارت دوره که مستلزم خروج از مکّه و حرم نیست را انجام دهند تا مرتکب فعل حرام نشوند.

 

زمان باز شدن قبرستان به روی زائرین

قبرستان بقیع هر روز بعد از نماز صبح و نماز ظهر برایِ مدتِّ کوتاهی به روی زائرین باز می‌شود و با توجّه به محدودیّت زمان، مناسب است زائرین تعجیل نمایند. ضمنا از برخی اقداماتی که موجب اذیت و آزار آنان توسط مأمورین خواهد شد پرهیز کنند.

 

زمان باز شدن قسمت اصلی مسجد النبی به روی بانوان

قسمت هائی از مسجد النبی برای اقامه نماز در تمام وقتها به رویِ بانوان باز است امّا قسمت اصلی مسجد که فضیلت بیشتری دارد تنها بعد از نماز صبح تا ساعت ۱۱ و بعد از نماز ظهر تا قبل از نماز عصر و بعد از نماز عشاء از حدود ساعت ۸ شب تا نیمه‌های شب به روی خانمها باز است ومی توانند از این فرصتها استفاده کنند.

 

امیدوارم با این اطلاعات توانسته باشم به استفاده بهتر زائرین خانه خدا از این سفر معنوی کرده باشم و از همه عزیزان التماس دعا دارم.

/ 0 نظر / 12 بازدید