ولادت حضرت زهرا(س) مبارک

ولادت: میلاد با سعادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) بنابر مشهور، روز جمعه، بیستم ماه جمادى الثّانى سال پنجم بعثت، سه سال پس از جریان معراج در شهر مکّه معظّمه واقع شد؛ و جهان ظلمانى را به نور مقدّس خود روشن نمود.

و چون آن حضرت به دنیا آمد، تنى چند از زنان بهشتى با ظرفهائى از آب کوثر در کنار بستر حضرت خدیجه(س) حضور یافته و نوزاد را غسل دادند.

پس از آن، نوزاد لب به سخن گشود و اظهار داشت:

«أشهد أن لاإله ‌إلاّالله، و أنّ أبى رسول الله سیّد الأنبیاء، و أنّ بَعْلى سیّد الأوصیاء، و وُلدى سادة الأسباط».

و سپس نام یکایک آن زنان بهشتى را به زبان آورد؛ و بر هر یک سلام نمود.

نام: فاطمه، زهراء(صلوات الله و سلامه علیها).

کنیه: اُمّ أبیها، اُمّ الائمّة، اُمّ الحسنین و....

لقب: سیّدة نساء العالمین، بضعة الرّسول، بتول، صدّیقة، راضیة، مرضیّة، مبارکة، طاهرة، مطهّرة، عذراء، زکیّة، محدّثة، صفیّة، سیّدة، عابدة، مظلومة، حکیمة، حلیمة، تقیّة، حبیبة، کاظمة، رؤوفة و....

و هر یک از لقب‌‌ها، اشاره به بعضى از کمالات و صفات حسنه مخصوص آن بانوى مکرّمه دارد.

پدر: پیامبر عظیم القدر اسلام؛ حضرت محمّد(صلّى الله علیه و آله).

مادر: خدیجه دختر خویلد، اوّلین زنى که به وحدانیّت خداوند و نیز رسالت پیامبر اکرم(ص) ایمان آورد و همراه آن حضرت نماز جماعت خواند؛ و تمام ثروت خود را که یکى از ثروتمندان مهمّ بوده است براى ترویج دین اسلام در اختیار همسرش قرار داد.

خادمه آن حضرت: فضّه نام داشت که خود داراى فضائل و مناقبى است، از آن جمله این که حافظ تمام قرآن بود.

نقش انگشتر حضرت: «أَمِنَ الْمُتَوَکِّلُون‏»(آنان که بر خدا توکل مى‌‌‏کنند، در أمان هستند) بوده است. (بحار الأنوار ‏43: 9)

حضرت زهرا(سلام الله علیها) کوچکترین فرزند خانواده و تنها یادگار حضرت رسول(ص) بود.

آن بانوى بزرگوار، بسیار مورد تکریم و احترام خاصّ پدرش رسول گرامى اسلام قرار مى‌‌گرفت و حتّى بارها هنگام ورود جلوى پایش بلند مى‌‌شد و پیشانى او را مى‌‌بوسید و مى‌‌فرمود:

فاطمه از من است و من از اویم، پدرش فدایش باد، هر که فاطمه را خوشنود نماید مرا خوشنود کرده، و هر که او را ناراحت نماید مرا ناراحت کرده است و....

در بسیارى از روایات آمده است: حضرت زهرا(سلام اللّه علیها)، در طول مدّت عمر پر برکت خود، هیچ گاه خون حیض و یا خون نفاس ‍ مشاهده ننمود؛ و بر خلاف دیگر زنها همیشه پاک و پاکیزه بود و به همین جهت است که آن حضرت را بتول، طاهره و مطهّره نامیده‌‌‌اند.

در سنین هشت سالگى از شهر مکّه معظّمه به سوى شهر مدینه منوّره مهاجرت نمود.

ازدواج: در مورد زمان ازدواج حضرت زهرا(سلام الله علیها) بین مورّخین و محدّثین اختلاف نظر است ؛ ولى مشهور آن است که حضرت در سنین ده سالگى به ازدواج امیرالمؤمنین، امام على(علیه السلام) در آمد، که در ماه مبارک رمضان نامزدى و خطبه نکاح واقع شد؛ و در ماه ذى الحجّة مراسم عروسى انجام گرفت.

مدت عمر: در مدّت عمر آن حضرت نیز بین تاریخ نویسان و راویان حدیث اختلاف نظر است، ولى مشهور عمر مبارک حضرت را بین 18 تا 25 سال گفته‌‌اند.

همچنین در این که آن بانوى مکرّمه چند روز پس از شهادت پدر گرامیش، دار فانى را وداع گفت و به شهادت رسید، در کتاب هاى تاریخ و حدیث، ما بین چهل روز تا شش ماه آمده است، ولى معروف بین 75 تا 95 روز گفته شده است.

لیکن مشهور؛ سیزدهم جمادى الاوّل و یا سوّم جمادى الثّانى، سال دهم هجرى قمرى را گفته‌‌اند.

علّت رحلت و شهادت آن مظلومه تاریخ: مصیبت ها و شکنجه هاى دردناکى بوده است که پس از رحلت پیامبر اسلام(صلّى الله علیه و آله)، توسّط افراد معلوم الحال بر آن حضرت وارد ساختند که تاریخ، آنها را ثبت نموده است.

به طورى که حضرت پس از پدرش هیچگاه خندان و شادمان دیده نشد، بلکه مرتّب گریان و ناراحت بود تا جائى که یکى از چهارگریه کنندگان عالم به حساب آمده است.

آن حضرت اوّلین فردى بود که در اسلام، برایش توسّط أسماء بنت عُمیس، با تقاضاى خود حضرت تابوت ساخته شد، به جهت آن که حتّى پس از وفاتش حجم بدن مقدّسش مورد دید افراد قرار نگیرد.

مراسم غسل و کفن و دفن، همچنین نماز بر جنازه مطهّر آن حضرت توسّط همسرش، امام على(علیه السلام) و برخى دیگر از نزدیکان خاصّ، شبانه انجام گرفت.

و محلّ قبر آن حضرت تا هنگام ظهور امام زمان(عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف) از چشم همگان مخفى و پنهان بوده و خواهد بود.

فرزندان: حضرت داراى سه فرزند پسر به نامهاى: امام حسن، امام حسین، محسن ؛ و دو دختر به نامهاى: حضرت زینب و امّ کلثوم(علیهم السلام) بوده است.

نماز آن حضرت: دو رکعت است، در رکعت اوّل پس از قرائت سوره حمد، صد مرتبه سوره قدر، و در رکعت دوّم صد مرتبه سوره توحید خوانده مى‌‌شود.

و پس از سلام نماز، تسبیحات حضرت زهرا، و سپس صد مرتبه صلوات بر پیغمبر و اهلبیتش(سلام اللّه علیهم) فرستاده مى‌‌شود. سپس حوائج و خواسته‌‌هاى مشروع خود را از درگاه خداوند متعال درخواست نماید.

/ 0 نظر / 59 بازدید