اقدام عربستان برای تخریب محل تولد پیامبرخدا(ص)

محل تولد پیامبر(ص) در ابتدای شعب ابی طالب قرار داشته و هم اینک در فاصله محل میلاد تا مسعی، سنگ فرش است.

در تاریخ آمده است که وقتی رسول خدا(ص) به مدینه هجرت کرد، این خانه در اختیار عقیل، فرزند ابوطالب بود و پس از آن در اختیار اولاد و نوادگان وی قرار داشت. بعدها خیزران، همسر هارون، آن را خریداری کرد.

مسلمانان این خانه را گرامی می‏داشتند و بویژه در شب تولد پیامبر(ص) مراسمی در آنجا برگزار می‏کردند.

در پی روی کار آمدن دولت سعودی، همزمان با خراب کردن این قبیل اماکن، محل اصلی مولد النبی هم تخریب شد.

تنها با اصرار شیخ عباس قطان شهردار وقت مکه و درخواست وی از ملک عبد العزیز، قرار شد تا در آنجا کتابخانه‏‌ای بنا کنند که امروزه به نام‏ «مکتبة مکة المکرمه‏» شناخته می‏شود.

در حال حاضر بر سر در این مکان، تابلوئی با عنوان «مکتبة مکة المکرمه‏» نصب است.

محل تولد پیامبر خدا

اما نکته قابل توجه و تأمّل این است که؛

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه ایندیپندنت از طرح دولت عربستان برای تخریب کامل محل تولد حضرت محمد(ص) در چارچوب طرح‌های ساخت و ساز در نزدیکی مسجد الحرام خبر داده است.

دولت عربستان از چند سال قبل به بهانه توسعه مسجدالحرام دست به ساخت و ساز گسترده در مکه زده و بسیاری از بناهای تاریخی را به کلی تخریب و با ساختمان‌های جدید جایگزین کرده است. کارشناسان مذهبی و باستان‌شناسی پیش از این هم نسبت به نابودی بخش بزرگی از میراث معماری اسلامی در جریان طرح‌های ساخت و ساز هشدار داده‌اند.

طرحی که منتظر دریافت مجوز نهایی از سوی دولت است و جزئیات آن به رویت ایندیپندنت رسیده، نشان می‌دهد شرکت پیمانکار «بن‌لادن» قصد دارد کتابخانه‌ای (مکتبه مکه المکرمه) را که روی بقایای خانه‌ محل تولد پیامبر (موسوم به مولد النبی) ساخته شده، بعد از تخریب با ساختمانی جایگزین کند.

به نوشته ایندیپندنت، خاندان آل‌سعود که وهابیت را به عنوان مذهب رسمی عربستان اعلام کرده‌اند، تولد پیامبر در این محل را انکار کرده و با ابقای آثار باقی‌مانده از زمان پیامبر مخالف هستند.

توسعه مسجد الحرام

این روزنامه همچنین نوشته است دولت عربستان در طرح‌های چند ده میلیارد دلاری خود که عربستان را به شهری مملو از آسمان‌خراش و هتل تبدیل می‌کند، اندک توجهی به حفظ آثار معماری تاریخی‌ای از این دست کرده است.

ایندیپندنت می‌افزاید: «ستون‌های دوره عثمانی مسجد‌الحرام که حکاکی‌هایی در توصیف پیامبر روی آن‌ها انجام شده بود، تخریب شده‌اند و خانه همسر پیامبر که چند قدم با این کتابخانه فاصله دارد، اکنون به محل ساخت یک مجموعه بزرگ سرویس بهداشتی تبدیل شده است.»

محل تولد پیامبر آخرین بازمانده از آثار باستانی دوران صدر اسلام است که هنوز تخریب نشده است.

دکتر «عرفان العلوی» تاریخ‌دان و مدیر اجرایی بنیاد مطالعات میراث اسلامی انگلیس می‌گوید:

«آخرین منطقه تاریخی باقی‌‌‌مانده در عربستان؛ محل تولد پیامبر است که احتمالا مهمترین محل برای مسلمانان و شیعیان در سرتاسر جهان است. اغلب مردم حتی خبر ندارند که قرار است این محل تخریب شود.»

/ 1 نظر / 13 بازدید
kermani

با سلام و خدا قوت خدمت شما ممنون از اینکه به وبلاگ بنده سر زدید و ابراز لطف کردید امیدوارم خدای متعال نیز شما را در راه اطلاع رسانی در این عرصه روز به روز مؤیدتر و همراه باشد. انشاءالله