ولادت امام حسن عسکری(ع) مبارک باد

این دعا را همیشه بخوانید

از ابی هشام روایت شده که بعضی از موالی و محبّان به آن حضرت نامه‌‌ای نوشتند و درخواست کردند که دعایی را به ایشان تعلیم فرماید.

حضرت برای آنان نوشت که این دعا را بخوانید:

«یَا أَسْمَعَ السَّامِعِینَ وَ یَا أَبْصَرَ الْمُبْصِرِینَ وَ یَا أَنْظَرَ النَّاظِرِینَ وَ یَا أَسْرَعَ الْحَاسِبِینَ وَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ وَ یَا أَحْکَمَ الْحَاکِمِینَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَوْسِعْ لِی فِی رِزْقِی وَ مُدَّ لِی فِی عُمُرِی وَ امْنُنْ عَلَیَّ بِرَحْمَتِکَ وَ اجْعَلْنِی مِمَّنْ تَنْتَصِرُ بِهِ لِدِینِکَ وَ لَا تَسْتَبْدِلْ بِهِ غَیْرِی‏»؛

(ترجمه: اى شنواترین شنوندگان و اى بیناترین بینندگان و اى دقیق‏ترین نگرندگان و اى سریع‏ترین حساب رسان و اى مهربان‏ترین مهربانان و اى بهترین داوران؛ بر محمّد و خاندانش درود فرست و در روزیم گشایش ده و عمرم را طولانى کن و با رحمتت بر من منّت بگذار و مرا از یاوران دینت قرار ده و (در این یاورى) مرا با کس دیگرى جا به جا مکن.)

ابو هاشم گوید با خویشتن گفتم که بار خدایا مرا در سلک حزب خود و در زمره خود قرار ده.

حضرت عسکری(ع) رو به من کردند و فرمودند تو در سلک حزب او هستی و درزمره او.

هر گاه که بخدا ایمان آورده باشی و رسول او را تصدیق کنی و اولیاء خدا را شناخته و از آنان پیروی کنی پس تو را بشارت باد، باز تو را بشارت باد.

(منبع: بحارالانوار 50: 298)


آشنائى امام(ع) به تمام لغات و زبانها و دیگر علوم

یکى از خادمان حضرت امام هادى(علیه السلام) به نام نصیر خادم نقل می‌‌کند:

بارها به طور مکرّر مى‌‌دیدم و مى‌‌شنیدم که حضرت ابومحمّد، امام حسن عسکرى(علیه السلام) در حیات پدر بزرگوارش با افراد مختلف، به لُغت و لهجه ترکى، رومى، خزرى و... سخن مى‌‌گوید.

مشاهده این حالات، براى من بسیار تعجّب آور و حیرت انگیز بود و با خود مى‌‌گفتم: این شخص[یعنى؛ امام عسکرى(ع)] در شهر مدینه به دنیا آمده و نیز خانواده و آشنایان او عرب بوده و هستند، جائى هم که نرفته است، پس چگونه به تمام لغتها و زبانها آشنا است و بر همه آنها تسلّط کامل دارد؟!

تا آن که پدرش امام هادى(ع) به شهادت رسید؛ و باز هم مى‌‌دیدم که فرزندش، حضرت ابومحمّد عسکرى(ع) با طبقات مختلف و زبانها و لهجه‌‌‌هاى گوناگون سخن مى‌‌گوید، روز به روز بر تعجّب من افزوده مى‌‌گشت که از چه طریقى و به چه وسیله‌‌اى حضرت به همه زبانها آشنا شده است؟!

تا آن که روزى در محضر مبارک آن حضرت نشسته بودم و بدون آن که حرفى بزنم، فقط در درون خود، این فکر را گذراندم که حضرت چگونه به همه لغت ها و زبان ها آگاه و آشنا شده است ؟!

ناگهان امام حسن عسکرى(ع) به من رو کرده و مرا مورد خطاب قرار داد و فرمود: خداوند تبارک و تعالى حجّت و خلیفه خود را که براى هدایت و سعادت بندگانش تعیین نموده است، داراى خصوصیّات و امتیازهاى ویژه‌‌اى مى‌‌باشند، همچنین علم و آشنائى به تمام لهجه‌‌ها و لغت‌‌ها حتّى به زبان حیوانات را دارند.

و نیز معرفت به نَسَب شناسى و آشنائى به تمام حوادث و جریانات گذشته و آینده را که خداوند متعال از باب لطف به حجّت و خلیفه خود عطا کرده است، دارند به طورى که هر لحظه اراده کنند، همه چیز و تمام جریانات را مى‌‌داند.

سپس امام حسن عسکرى(ع) در ادامه فرمایشاتش افزود: چنانچه این امتیازها و ویژگى‌‌ها نبود، آن وقت فرقى بین آن‌‌ها و دیگر مخلوقات وجود نداشت؛ و حال آن که امام و حجّت خداوند، باید در تمام جهات از دیگران برتر و والاتر باشد.

(منبع: اصول کافى1: 509)

/ 0 نظر / 8 بازدید