سرپرست حجاج ایرانی: هیچ تبعیضی میان حجاج ایرانی وجود ندارد

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت و سرپرست حجاج ایرانی در جمع زایران اعزامی حج تمتع 94 استان قم، اظهار داشت: سفر حج، یک سفر معنوی و الهی است و بهره‌ای که انسان‌ می‌تواند از این سفر بگیرد، بهره عمره است.

وی افزود: یک حاجی می‌تواند در این سفر معنوی زندگی خود را بیمه کند و برای فردای قیامتش توشه بگیرد، و در این سفر می‌تواند دنیا و آخرت خود را آباد کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت، تصریح کرد: اما دست یابی به چنین نتیجه‌ای نیازمند برخی مقدماتی است که اگر زایران به آن مقدمات توجه نکنند، به این هدف نخواهند رسید.

وی افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی و امام راحل عظیم الشان انقلاب تاکید داشته و دارند، حج کانون معارف الهی، محل تجمع مسلمانان و محل به نمایش گذاشتن وحدت امت اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر،‌ ادامه داد: هم‌اینک برای اعزام به حج تمتع برخی حدود 15 تا 16 سال انتظار وجود دارد و این سفر به راحتی برای کسی بدست نمی‌آید، از این رو باید لحظه لحظه این سفر را غنیمت بشمارند و بهر برداری کنند طبق روایات هرکس دنیا و آخرت می‌خواهد باید به حج برود. این سفر آمرزش گناهان ، دستیابی به بهشت خدا و استجابت دعا را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اینک پایگاه اطلاع رسانی بعثه مقام معظم رهبری، حدود یکهزار عنوان کتاب در زمنیه حج وزیارت را در نسخه‌های موبایلی و اینترنتی در اختیار زایران قرار داده است از حجاج خواست با مراجعه به این پایگاه اینترنتی منابع مورد نیاز خود را دریافت و از آن بهره بگیرند.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به برخی شایعات در میان حجاج واکنش نشان داد و اظهار داشت: متاسفانه برخی در جامعه تلاش دارند میان زایران چنین جلوه دهند که حج امسال پرتنش است و وضعیت خوبی را نخواهیم داشت، در حالی که به حول و قوه الهی، پیش بینی ما این است که حجی آرام و بدون تنش را خواهیم داشت و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و هرگز به شایعات توجهی نکنید.

وی افزود: اینکه زایران با بصیرت و آگاهی بیشتر در حج حضور یابند، امری معقول و منطقی است، بنابراین تاکید بر افزایش بصیرت و آگاهی زایران دلیل بر تنشی بودن حج نیست،.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت، نظم و انضباط زایران ایرانی را در سرزمین وحی بی‌نظیر توصیف کرد و اظهار داشت: در تعاملاتی که با مسوولان عربستان و سایر کشورهای اسلامی داشتیم همه بر سرآمدی حج ایران صحه می‌گذاشتند و امیدواریم که این مساله در سال جاری نیز نمود بیشتری پیدا کند.

وی تاکید کرد: در رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی که با طرف سعودی داشته‌ایم به آن‌ها اعلام کرده‌ایم که حساب حج و عمره از حساب روابط سیاسی دو کشور و منطقه جدا است، آن‌ها هم این مساله را پذیرفته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، به برخی از تفکرات و جریان‌های افراطی در منطقه و کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود:‌ امروز تکفیر‌ها در کشورهای مختلف اسلامی فتنه گری می‌کنند و با رسانه‌هایی که دارند می‌خواهند میان شیعه و سنی اختلاف افکنی کنند؛ ولی باید هوشیار بود و در دام آن‌ها گرفتار نشد.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت حضور در نمازهای جماعت، قرائت قرآن، برخورد مهربانانه با زایران دیگر کشورها را از نکات مهم سفر حج دانست و از حجاج خواست از هرگونه تنش و برخورد ناشایسته با ماموران و مسوولان محلی در سرزمین وحی جلوگیری کنند.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود به مباحث اجرایی حج اشاره کرد و کاهش قیمت‌ها را از سیاست‌های حج وزیارت دانست و گفت: براساس دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، سفر حج وعمره، سفرهایی هستند که حج وزیارت هرگز نگاه انتفاعی به آن ندارد و به دنبال ترویج سفری ارزان و راحت برای همه زایران است.

وی افزود: تلاش بر این است که قیمت تمام شده حج و عمره از زایران گرفته شود، حج وزیارت برای کسی جنبه سودهی ندارد. بر همین اساس در طول چند سال گذشته همه عزیزان تلاش کرده‌اند که قیمت حج را افزایش ندهند و این همت بزرگی است.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت گفت: در سال جاری نسبت به سال گذشته چند درصد کاهش قیمت داشتیم. اگر در چند سال اخیر یک باره شاهد افزایش قیمت‌های حج بودید، به دلیل افزایش قیمت ارز بود و گرنه در تصمیم گیری کارگزاران حج، تصمیمی مبنی بر افزایش قیمت نبوده است.

ایشان در ادامه افزود: هم‌اینک توانسته‌ایم در هزینه‌های حج صرفه جویی کنیم و مبلغی را هم از بانک‌ها بگیریم و در اختیار زایران قرار دهیم که این خود جای بسی خوشحالی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، تورم را امری معمول در همه کشورهای دانست که به تناسب در هر کشوری افزایش یافته و تصریح کرد: هر سال مبلغی بر برخی قیمت‌های مسکن، تغذیه، حمل ونقل و تردد در عربستان همچون سایر کشورها افزوده می شود اما کارشناسان و متخصصان امر حج در این بخش تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند و از همه ابزار حرفه‌ای بهره‌ گرفته‌اند و توانسته اند قیمت‌ها را در چند سال اخیر ثابت نگهدارند تا فشار مالی بر زایران بوجود نیاید و آن‌ها بتوانند با راحتی و آرامش بیشتری به اعمال خود بپردازند.

وی به یکی دیگر از شایعات اشاره کرد و گفت:‌ برخی در میان زایران چنین شبهه افکنی کرده‌اند که حج وزیارت میان زایران تفاوت قائل می‌شود و دلیل آن را هم تفاوت برخی قیمت‌ها در حج اعلام می‌کنند،‌در حالی که این سخنان فریبنده و اشتباه است، در ارائه خدمات تغذیه، پزشکی، حمل و نقل و سایر مسائل مشترک هیچ تبعیضی میان زایران وجود ندارد و تنها در حوزه مسکن است که به دلیل کیفیت متفاوت برخی از اقامتگاه‌ها در عربستان، برخی بسته‌های قیمتی حج متفاوت است.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش پایانی سخنان خود گفت: کارگزاران حج وزیارت و بعثه مقام معظم رهبری تمام تلاش خود را به کار بسته‌ است تا بهترین و بیشترین امکانات ممکن و در حد توان خود را برای زایران فراهم کنند، اما با همه این تلاش‌ها ممکن است برخی نواقص و کاستی‌هایی نیز وجود داشته باشد که این کاستی‌ها را نادیده نمی‌گیریم و بازرسان بعثه مقام معظم رهبری در طول سفر حج در میان زایران حضور خواهند یافت و به بررسی این مشکلات از نزدیک خواهند پرداخت و اگر امکان حل مشکل وجود داشته باشد همانجا مشکل مرتفع خواهد شد.

/ 0 نظر / 52 بازدید