آمادگی سفر حج در کلام امام صادق(ع)

امام صادق(علیه‌‌السّلام) می‌‌فرماید:

در این سفر وضع خود را آن چنان قرار بده که گویی برای تو بازگشتی از این سفر نیست. کسی که خبر مرگش را می‌‌دهند، چگونه به تدارک و جبران گذشته بر می‌‌خیزد و سعی می‌‌کند از حقوق اللّه وحقوق الناس خود را پاک کند، تو هم با سفر حج همین معامله را انجام بده.

اوقات واجبات، حضرت حق را با کمال جدیت رعایت کن که چیزی در این عالم ارزش واجبات الهی را ندارد که هرکس به هر مقام معنوی رسیده، از ادای واجبات و ترک محرمات بوده است.

به تمام برنامه‌‌های پیامبر(صلّی الله علیه وآله) و آداب و سنن آن جناب احترام کن که نجات و سعادت در سایه هماهنگی با برنامه‌‌های پیامبر گرامی میسر است.

سختی‌‌ها و مشقت‌‌های این سفر را، چه سختی راه، چه آزاری که از هم سفران می‌‌بینی برای خدا تحمل کن و راه صبر و شکر و مهربانی و سخا پیشه کن و در تمام اوقات آنچه در توان داری در گردونه ایثار قرار بده.

و در غسل احرام، گناهان خود را از خرد و بزرگ به خاطر آر، و از همه توبه کن و نادم و پشیمان باش. و به آب توبه و انابه، آنها را شست و شو ده، و بپوش لباس صدق و صفا و خشوع و خضوع.

[یعنى: چون رخت دوخته از بدن بیرون مى‏کنى و احرامى مى‏پوشى، قصد کن که: لباس شرور و فتنه و دروغ و مخالفت را از خود دور مى‏کنم، لباس دوستى و اطاعت و راستى مى‏پوشم.]

 

منبع: مصباح الشریعة: ص41

/ 0 نظر / 9 بازدید