نکاتی قابل توجه در مورد نماز در مطاف‏(محل طواف)

جمعى از زائران به گمان این ‏که امام جماعت چسبیده به کعبه نماز را برگزار مى‌‌‏کند و یا این ‏که در حال طواف نماز جماعت برگزار گردیده، در محدوده مطاف به نماز جماعت مى‌‌‏ایستند که عموماً جز در نماز عصر و در ایام خلوتى شهر مقدس مکه، امام جماعت صبح‏‌‌ها و مغرب و عشا؛ با فاصله چند متر پشت مقام ابراهیم(ع) و در نماز ظهر؛ در سکوى مقام حنبلى مقابل دیوار رکن یمانى و حَجَر الاسود به نماز مى‌‌‏ایستد و مقدم شدن بر امام در جماعت، موجب بطلان نماز مى‌‌‏گردد.

نماز جماعت مسجد الحرام

 

بنابراین لازم است زائران نسبت به محل ایستادن امام جماعت و نکات ذیل توجه کنند:

1. اگر صف‏‌‌هاى بسته شده در اطراف خود کعبه به صورت کامل بسته شده است، امام جماعت در نزدیک‏‌‌ترین نقطه به کعبه به نماز ایستاده است، ولى اگر در قسمتى از اطراف کعبه، کسى به نماز نایستاده، امام جماعت در مقابل همان قسمت و مقدارى عقب‏تر به نماز ایستاده است.

2. در ماه مبارک رمضان در کلیه مواردى که باران مى‌‌‏بارد، هم در نمازهاى تراویح و هم در نمازهاى تهجّد، امام جماعت در مقام حنبلى به نماز مى‌‌‏ایستد.

3. نماز آیات نیز اگر مربوط به خورشیدگرفتگى است در مقام حنبلى برگزار مى‌‌‏شود.

4. زائران محترم دقت نمایند که قبل از نماز جماعت به گونه‌‌‌‏اى وارد مطاف شوند که اطمینان داشته باشند تا شروع نماز، مطاف را ترک خواهند کرد و نماز جماعت را در خلف امام جماعت و به صورت إستداره برگزار مى‌‌‏کنند.

5. زائران گرامی باید نسبت به فاصله بین اذان و اقامه نماز توجه داشته باشند و بدانند که بین اذان صبح و اقامه آن حدود 20 تا 25 دقیقه و بین اذان و اقامه نماز ظهر حدود 20 دقیقه و اذان و اقامه نماز عصر 15 دقیقه و اذان و اقامه نماز مغرب 7 دقیقه و اذان و اقامه نماز عشا نیز حدود 7 دقیقه فاصله قرار مى‌‌‏دهند.

/ 0 نظر / 14 بازدید