تسلیت شهادت امام باقر(ع) و جریان حاجیان انسان نما

حاجیان انسان نما

 ابوبصیر که یکى از اصحاب باوفاى امام محمّد باقر و امام جعفر صادق(علیهماالسلام) و نیز یکى از راویان حدیث مى‌‌باشد، نقل می‌‌کند:

همراه حضرت باقرالعلوم(ع) در مراسم حجّ بیت الله الحرام شرکت کردم، چون در جمع حُجّاج قرار گرفتیم، به آن حضرت عرضه داشتم : یابن رسول اللّه! امسال چقدر حاجیها بسیار هستند و ضجّه و شیون عظیمى بر پا است؟!

حضرت فرمود: آرى؛ ضجّه و شیون بسیار مى‌‌باشد، ولى حاجى بسیار اندک است.

سپس امام(ع) فرمود: اى ابو بصیر! آیا دوست دارى آنچه را گفتم ببینى تا بر ایمانت افزوده گردد؟

عرض کردم: بلى.

پس از آن، حضرت دست مبارکش را بر صورت و چشمهایم کشید و دعائى را زمزمه نمود. چشمهایم بینا شد. سپس فرمود: اى ابوبصیر! اکنون خوب نگاه کن ببین چه مى‌‌بینى؟

همین که چشم هایم را گشودم و دقّت کردم بیشتر افراد را شبیه حیواناتى، چون خوک، میمون و... دیدم، ولى قیافه انسان در آن جمع بسیار کم و ناچیز بود، همانند ستارگانى درخشان در فضائى تاریک.

گفتم: درست فرمودى، اى مولاى من! حاجیان اندک و سر و صدا بسیار است.

سپس امام باقر(ع) دعائى دیگر زمزمه و قرائت نمود و دیدگان من به حالت اوّل بازگشت.

پس از آن فرمود: ما بخیل نیستیم، لیکن مى‌‌ترسیم فتنه‌‌اى در بین مردم واقع شود و آنان لطف و فضل خداوند را نسبت به ما نادیده بگیرند و ما را در مقابل خداى سبحان قرار دهند، با این که ما بندگان خدا هستیم و از عبادت و اطاعت او سرپیچى نمى‌‌کنیم و در تمام امور تسلیم محض او بوده و خواهیم بود.

(منبع: بحارالأنوار: ج 46، ص261)

/ 1 نظر / 51 بازدید
تبادل لينک هوشمند

با سلام و با آرزوي بهترينها براي شما با ثبت سايت يا وبلاگ خود در سيستم تبادل لينک هوشمند لينک وان رتبه گوگل و بازديد وبلاگ خود را بالا ببريد http://linkone.ir [گل]