تبریک آغاز ماه رجب و ولادت امام باقر(ع)

ماه مبارک رجب، ماهِ نزول رحمت الهى و ماهِ مولودِ کعبه است. ماه مهیا شدن و آمادگی برای ورود به ضیافت بزرگ الهی در ماه رمضان است.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند :«ماه رجب برای امت من ماه استغفار است. ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‌‌‌رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است. رجب، ماه خدا و شعبان، ماه من و رمضان، ماه امت من است. کسی که یک روز از ماه رجب را روزه گیرد، مستوجب خشنودی خداوند گردد، غضب الهی از او دور می‌گردد و دری از درهای جهنم به روی او بسته می‌شود.»

در روایت از معصوم(ع) است که: «رجب، نام نهری است در بهشت که از عسل شیرین‌تر و از شیر سفیدتر است و هر کس در این ماه روزه بگیرد، از آب آن نهر می‏نوشد». در حدیث دیگری آمده است که: «هر کس سه روز آن را روزه دارد بهشت بر او واجب گردد.»

ابن عباس مى‏گوید: «هرگاه ماه رجب فرا مى‏رسید، رسول الله (ص) به مسلمانان دستور گِردهمآیى مى‏داد و عظمت این ماه را به آنان، تذکّر مى‏داد.»

در کتاب المراقبات در اعمال ماه رجب آمده که صدوق(رحمة الله علیه) در «ثواب الاعمال» و «امالی» به اسناد خود از پیغمبر(ص) روایت نموده است که فرموده‌‌اند:

«هرکس سی روز از رجب را روزه بدارد منادی از آسمان ندا خواهد نمود که ای بنده‌‌ی خدا! اما آنچه از تو گذشته است برای تو آمرزیده شد پس عمل را در مابقی عمر در سر بگیر...»

و چون از ایشان سوال شد که اگر کسی بر روزه‌‌ی سی روز قادر نباشد چه کند تا به آن فضیلت‌‌ها نائل شود فرمودند:

«در عوض هر روز، گرده نانی به تصدق بدهد که قسم به کسی که جانم در دست اوست هرگاه چنین تصدقی هر روزه بدهد به آنچه توصیف کردم و بیشتر از آن خواهد رسید...»

گفتند« یا رسول الله(ص) اگر کسی این صدقه را هم نتواند برای اینکه به ثوابی که توصیف کردی نائل شود چه بایدش کرد؟

فرمود: «در هر روز از ماه رجب تا سی روز تمام شود، این تسبیح را یک صد مرتبه بگوید:

سبحان الإِلهِ الجَلیل، سبحان مَن لایَنبَغی التّسبیحُ إلا لَه، سبحان الاَعَزِّ الاکرم ، سبحان من لَبِسَ العِزَّ و هو له أهلٌ»

 

چشیدن وعده‌‌های والای الهی را برای همه‌‌ی شما عزیزان آرزومندم.

/ 1 نظر / 10 بازدید