غفرانگه رب

علت هزینه برای ساخت ضریح ائمه(ع)
نویسنده : معین حج - ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۱٢/۱٢
 

این ایام بخاطر بهره‌ برداری از ضریح جدید امام حسین(ع)، برخی ساده لوحان و کوته فکران، به زعم خود، شبهات و سؤالاتی را برای عوامانه انگاشتن کمکهای مردمی برای ساخت ضریح مطرح می‌‌کنند.

در ادامه مطلب سؤالی که در این ایام خیلی مطرح است را با جوابی به آن تقدیم می‌‌کنم.


سؤال:

با سلام

آیا هزینه کردن برای ساخت ضریح هایی از طلا و نقره برای حضرات اهل بیت (علیهم السلام) در شرایطی که بسیاری از شیعیان و حتی غیر شیعیان در مخارج روزمره ی خود مانده اند درست است؟

لطفاً کامل توضیح دهید چون این بحث در فضای مجازی به صورت شبهه و سوال بسیار مطرح شده است مخصوصاً بعد از رونمایی از ضریح جدید سیدالشهدا(علیه السلام).

با تشکر

 

پاسخ:

بسمه تعالی

السّلام علیکم

اوّلاً: مردم از اموال شخصی خود می پردازند.

 

ثانیاً: همین مردم در هر مورد به کمک نیازمندان می شتابند.

 

ثالثاً: با عظمت بودن مراقد مقدّسه از شعائر است و عبادت می باشد.

 

رابعاً: در روایت آمده که در صدر اسلام پیشنهاد شد ستار کعبه را که قیمتی بوده بفروش برسد امیرالمؤمنین علیه السلام مانع شدند. و در زمان ما ستار خانه خدا خیلی قیمتی است که قابل وصف نیست، و با تشریفات خاصّی سالی یکبار بافته می شود.

 

خامساً: این سؤال هر چند به ظاهر بین شیعیان مطرح است ریشه وهّابی دارد.

 

سادساً: برای اداره امور زندگی فقرا در شریعت زکات جعل شده.

 

سابعاً: هر چیزی در جای خود لازم است، شما پارک ها را، میادین ورزش را، ساختمان های ادارات را، جادّه ها را، دانشگاه ها و مدارس را... ملاحظه کنید، که خرج ضریح سیدالشهدا علیه السلام نسبت به یکی از آن ها چیزی نیست.

 

ثامناً: ما در انتظار روزی هستیم که قبور ائمه بقیع علیهم السلام هم با عظمت هر چه تمامتر از اموال شخصی مردم در مقابل چشم و خشم دشمنان ساخته شود ان شاء الله.