غفرانگه رب

آداب هم ‏اتاقى در سفر‏
نویسنده : معین حج - ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۳
 

حتما شما هم از کسانی هستید که بارها سفر کرده‌‌اید و احتمالا در برخی سفرها، به همسفر یا هم اتاقی برخورد کرده‌‌اید که لذت سفر بر شما ناگوار شده است.

در ادامه مطلب برخی امور که رعایت آنها، سفر را برای همه لذت بخش میکند تقدیم می‌‌شود.


گفت: هم‌‌‏اتاقى خوب هم یکى از نعمت‏‌هاست و تا آدم گرفتار هم اتاقى نامناسب نشود، قدر آن را نمى‌‌‏داند.

گفتم: در مسافرت‏‌‌ها آدم، افراد را خوب مى‌‌‏شناسد؛ یعنى زندگى جمعى، جوهره و روحیات افراد را بروز مى‌‌‏دهد.

گفت: وقتى یکى از همسفران، از برخى رفتارهاى خسته کننده هم اتاقى خود مى‌‌‏گفت، دیدم که هم‏اتاقى‏‌‌هاى من و به‏‌‌خصوص یکى از آنها ویژگى‌‏هایى دارند که احساس مى‌‌‏کنم، غرق در نعمتم و تاکنون نمى‌‌‏دانستم.

گفتم: مثلًا چه ویژگى‌‏هایى؟

گفت: گاهى نصف شب که از خواب بلند مى‌‌‏شود و مى‌‌‏خواهد براى نماز صبح وضو بگیرد و به حرم برود، مواظب است تا دیگران را بدخواب نکند. وقتى مى‌‌‏خواهد سیگار بکشد، مى‌‌‏رود بیرون از اتاق. مى‌‌‏گوید نمى‌‌‏خواهم مزاحم دیگران شوم. هر وقت میوه یا چاى مى‌‌‏خورد، بلافاصله بشقاب و لیوان را مى‌‌‏شوید و ... چه مى‌‌‏دانم، از این‌‏گونه خصلت‌‌‏ها، که ما را مرید خودش کرده است.

گفتم: خوشا به حالت ما یک هم‌‌‏اتاقى داریم که همه اتاق را ملکِ طِلق خود مى‌‌‏داند و انگار نه انگار که افراد دیگرى هم در این اتاق هستند که حق و سهمى دارند. هر کارى مى‌‌‏خواهد، مى‌‌‏کند و به اعتراض دیگران هم یا گوش نمى‌‌‏دهد یا با عصبانیت پاسخ مى‌‌‏دهد.

گفت: خوب به مدیر کاروان معرفى‌‌‏اش کنید تا تکلیفش را روشن کند.

گفتم: آخر خوب هم نیست که بخواهیم آبرویش را ببریم. آدم باید خودش ملاحظه دیگران را بکند.

گفت: همان‌‏طور که گفتم، هم‌‌‏اتاقى ما خیلى آقاست. یک شب دیدم در راهرو زیر چراغ نشسته‏ و مطالعه مى‌‌‏کند. گفتم: چرا اینجا؟

گفت: دیگران‏ خوابند. حقشان است که استراحت کنند. اگر در اتاق چراغ روشن کنم، مزاحم حق آنها هستم.

گفتم: در یک زندگى جمعى، باید بعضى از حق خود بگذرند یا حق دیگران را مراعات کنند تا مسئله‌‌‏اى پیش نیاید. وگرنه همیشه باید شاهد مرافعه باشیم.

گفت: اخلاق هم یعنى همین، والّا تنها گفتن مرسى، سپاس‌‏گزارم، خواهشمندم، اجازه بفرمایید و لبخند و ... که اخلاق حساب نمى‌‌‏شود.

با اخلاق‏ترین فرد، کسى است که بیش از همه حق دیگران را مراعات کند.

گفتم: کاش من هم در اتاق شما بودم!...

 

(منبع: اخلاق در سفر)