غفرانگه رب

نکاتی قابل توجه در مورد نماز در مطاف‏(محل طواف)
نویسنده : معین حج - ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱۱
 

از آنجا که بسیاری از زائران محترم درصدد هستند که از نماز جماعت در مسجدالحرام فیض کامل را ببرند، باید نکاتی را توجه نمایند.

نماز جماعت مسجد الحرام

برخی از این نکات تقدیم می‌‌شود.


جمعى از زائران به گمان این ‏که امام جماعت چسبیده به کعبه نماز را برگزار مى‌‌‏کند و یا این ‏که در حال طواف نماز جماعت برگزار گردیده، در محدوده مطاف به نماز جماعت مى‌‌‏ایستند که عموماً جز در نماز عصر و در ایام خلوتى شهر مقدس مکه، امام جماعت صبح‏‌‌ها و مغرب و عشا؛ با فاصله چند متر پشت مقام ابراهیم(ع) و در نماز ظهر؛ در سکوى مقام حنبلى مقابل دیوار رکن یمانى و حَجَر الاسود به نماز مى‌‌‏ایستد و مقدم شدن بر امام در جماعت، موجب بطلان نماز مى‌‌‏گردد.

نماز جماعت مسجد الحرام

 

بنابراین لازم است زائران نسبت به محل ایستادن امام جماعت و نکات ذیل توجه کنند:

1. اگر صف‏‌‌هاى بسته شده در اطراف خود کعبه به صورت کامل بسته شده است، امام جماعت در نزدیک‏‌‌ترین نقطه به کعبه به نماز ایستاده است، ولى اگر در قسمتى از اطراف کعبه، کسى به نماز نایستاده، امام جماعت در مقابل همان قسمت و مقدارى عقب‏تر به نماز ایستاده است.

2. در ماه مبارک رمضان در کلیه مواردى که باران مى‌‌‏بارد، هم در نمازهاى تراویح و هم در نمازهاى تهجّد، امام جماعت در مقام حنبلى به نماز مى‌‌‏ایستد.

3. نماز آیات نیز اگر مربوط به خورشیدگرفتگى است در مقام حنبلى برگزار مى‌‌‏شود.

4. زائران محترم دقت نمایند که قبل از نماز جماعت به گونه‌‌‌‏اى وارد مطاف شوند که اطمینان داشته باشند تا شروع نماز، مطاف را ترک خواهند کرد و نماز جماعت را در خلف امام جماعت و به صورت إستداره برگزار مى‌‌‏کنند.

5. زائران گرامی باید نسبت به فاصله بین اذان و اقامه نماز توجه داشته باشند و بدانند که بین اذان صبح و اقامه آن حدود 20 تا 25 دقیقه و بین اذان و اقامه نماز ظهر حدود 20 دقیقه و اذان و اقامه نماز عصر 15 دقیقه و اذان و اقامه نماز مغرب 7 دقیقه و اذان و اقامه نماز عشا نیز حدود 7 دقیقه فاصله قرار مى‌‌‏دهند.